"اعتماد کردن به ذهن و دانستن اینکه هر کسی شایسته ی رسیدن به خوشبختی است، جوهر و عصاره ی عزت نفس است."

"میزان عزت نفس ما روی عمل و رفتارمان تاثیر می گذارد و طرز عمل مان عزت نفس ما را تحت تاثیر قرار می دهد."

"با عزت نفس زیاد با احتمال بیشتری در برابر مشکلات می ایستم، اما در شرایط کمی عزت نفس احتمال این که تسلیم شوم و یا از همه ی توان خود استفاده نکنم بیشتر می شود."

"اگر به خود احترام بگذارم و بخواهم دیگران نیز با من رفتار محترمانه داشته باشند، علایمی از خود مخابره می کنم و به طرزی رفتار می کنم که احتمال واکنش مثبت و بجای دیگران را افزایش میدهم. وقتی این اتفاق می افتد، تقویت می شوم و باورهایم افزایش می یابد. اگر برای خودم احترامی قایل نباشم و در نتیجه بی احترامی را بپذیرم، اگر بدرفتاری و سلطه جویی و بدزبانی دیگران را قبول کنم و آن را امری طبیعی بپندارم، بی آنکه متوجه باشم این را منتقل می سازم، و درنتیجه بعضی ها با من به همان شکل رفتار می کنند. وقتی این اتفاق می افتد و من تسلیم آن می شوم، احترام به خود در من تضعیف می شود و از آنچه هست پایین تر می آید."

"ارزش عزت نفس صرفاً در این نیست که به ما امکان می دهد احساس بهتری داشته باشیم، بلکه به ما فرصتی می دهد تا بهتر زندگی کنیم. به ما امکان می دهد با چالش های زندگی بهتر رو به رو شویم و از فرصت های مطلوب بهره برداری بیشتری بکنیم."

"عزت نفس زیاد وسیله ای در خدمت دستیابی به هدف است. رسیدن به هدف نیز از سوی دیگر به میزان عزت نفس می افزاید."

"هرچه عزت نفس ما بیشتر باشد ارتباطات ما آشکارتر، صادقانه تر و مناسب تر می شود زیرا به این نتیجه میرسیم که افکاری اندیشمند داریم و به همین دلیل از آشکار شدن ها هراسی به دل راه نمی دهیم."

"ما با کسانی راحت تر کنار می آییم که عزت نفس شان به اندازه ی عزت نفس ما باشد."

"حقیر پنداشتن اشخاض از عزت نفس می کاهد. مردی که به لحاظ جنسیتی، زن را نمی پذیرد، کسی است که از زنها می ترسد. به توانمندی خود ایمان ندارد و از زندگی هراس دارد."

"حقیر پنداشتن دیگران نشانه بارز کمی عزت نفس است."

"خودانگاره مقصد ماست و یا اگر دقیق تر یگوئیم مقصد ما را رقم می زند. خود انگاره یعنی این که از خود چه برداشتی داریم."

"مادامی که خودانگاره را درک نکنیم نمی توانیم درباره رفتار اشخاص ارزیابی درستی ارائه دهیم."

"ممکن است کسانی که از عزت نفس زیاد برخوردارند تحت تاثیر مشکلات اضافی به زمین بخورند اما خیلی زود خود را جمع و جور می کنند و بلند می شوند."

"کسانی که از عزت نفس زیاد برخوردارند، خود را برتر از دیگران نمی دانند و نمی خواهند خود را یا معیارهای موجود مقایسه کنند و خوشحالی آنها از آن روست که به آن کسی که هستند می بالند، نه این که از دیگران بهترند."

کتاب روانشناسی عزت نفس
ناتانیل براندن

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

میکروکنترلر اصفهان یادداشت های روزانه من فیزیک هفتم تست بلاگ deltamaskan اطلاعات Lori همه چی موجوده Vanessa